W obecnych czasach problemy z poczęciem potomstwa staja się udziałem coraz większej grupy osób. Stworzono dla nich wiele sposobów radzenia sobie i ginekolodzy są w stanie prowadzić leczenie niepłodności wieloma technikami wspomagającymi organizmy kobiety i mężczyzny. Jeśli przyczynę niepłodności da się jasno wskazać i jest to przyczyna, z którą współczesna medycyna sobie radzi, istnieje duża szansa na usuniecie przeszkody i w pełni naturalne poczęcie dziecka. Jeśli jednak działania nie przynoszą rezultatów, konieczne jest zastosowanie metody In vitro.

Problem po stronie mężczyzny
Zdecydowanie najlepszym scenariuszem w przypadku metody sztucznego zapłodnienia jest dysfunkcja mężczyzny polegająca na niemożności odbycia przez niego stosunku lub bardzo niskiej jakości nasienia. Jeśli kobieta jest w pełni zdrowa, zapłodnienie In vitro powinno się odbyć w sposób bezproblemowy i skuteczny. W praktyce problem po stronie mężczyzny pojawia się bardzo często, ale nie jest to zwykle jedyny kłopot istniejący u pary.

Wiek kobiety
Teoretycznie rzecz biorąc, wiek nie jest przeciwwskazaniem do stosowania metody In vitro, ponieważ nauka zna nawet przypadki kobiet po sześćdziesiątym roku życia, które urodziły zdrowe dzieci. W rzeczywistości jednak korelacja sukcesu zabiegu z wiekiem kobiety jest bardzo silna. Szanse na sukces utrzymują się na mniej więcej takim samym poziomie u kobiet do trzydziestego roku życia. W ich czwartej dekadzie życia zaczynają powoli spadać, a od trzydziestego piątego roku życia proces pomniejszania się prawdopodobieństwa sukcesu przyspiesza w progresji wykładniczej. Kobiety po czterdziestym roku życia mają już tylko 1 na 10 szans, że zabieg In vitro będzie skuteczny. W tym wieku nie rekomenduje się przeprowadzania zapłodnienia pozaustrojowego.

Ogólny stan fizyczny
Kwalifikując kobietę do zabiegu In vitro, lekarz ginekolog będzie skupiał się w dużej mierze na ogólnym stanie zdrowia kobiety. Jest on niezwykle istotny, ponieważ mówimy tutaj o osobach, które już posiadają jakieś problemy zdrowotne uniemożliwiające zajście w ciążę w typowym podejściu, a sam zabieg jest też fizycznie wymagający. Problematyczna jest zwłaszcza niezbędna terapia hormonalna. W związku z tym, lekarz ginekolog będzie musiał części pacjentek odradzić stosowanie metody In vitro.

Opracowano w oparciu o artykuły na stronie http://www.medica2000.com.pl/specjalisci/ginekolodzy/

Comments are closed.