W życiu chorych na stwardnienie rozsiane ważną rolę odgrywa rehabilitacja. Jest ona podstawą leczenia oraz szansą na zachowanie względnej samodzielności. Poważnym zagrożeniem dla chorych są psychiczne obciążenia związane z tą chorobą, a przede wszystkim lęki towarzyszące każdej myśli o przyszłości.
Często osoby, którym postawiono diagnozę, zaczynają borykać się z depresją. W ich przypadku ważnym elementem leczenia staje się nie tylko rehabilitacja, ale i odpowiednia terapia psychologiczna. Bezcenne może się też okazać wsparcie ze strony tych organizacji, które zajmują się pacjentami walczącymi ze stwardnieniem rozsianym. Jest ich sporo, a oddziały Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego można znaleźć w wielu miastach.
Stwardnienie rozsiane to choroba uciążliwa, która zmusza chorych do wprowadzenia w swym życiu wielu zmian. Na szczęście medycyna zna coraz więcej skutecznych metod łagodzenia przebiegu tej choroby, dzięki czemu osoby dotknięte SM mogą żyć w miarę możliwości normalnie.